Amulet

Amulet. Není třeba vysvětlovat k čemu je dobrej a jak funguje. Když se řekne ,,amulet”, buď to s Tebou souzní a nebo ne.

Tvorba amuletů byla jedním z důvodů, proč vůbec Dřevník vznikl. Bavilo mě je tvořit, ponořit se do jejich významu a poslání a když byla příležitost, tak i do člověka samotného. S tím člověk plně přebírá zodpovědnosti za to, co tvoří.

Amulety vznikají plně intuitivně. Jakožto tvůrce příjmám plnou zodpovědnost za co, co tvořím a s čím to tvořím. S čistou myslí a otevřeným srdcem. Příroda sama nabídne materiál, ze kterého mám vyrábět. Skládá se to tak nějak samo, dřevo si samo řekne k čemu má být použito a když pak řežu prvotní tvar, nic není určené. Vzniká to v mých rukách samo.

Broušení je jistý stav meditace, vypneš hlavu a krouživými pohyby brousíš a brousíš a postupně se to rýsuje. To nadšení a těšení se z toho, co z toho vznikne, je moc hezkej pocit.

Amulety tvořím, jako bych je tvořila pro sebe. Musí se mi líbit. Ten má pak svůj náboj, své poslání. Co v něm čtu já se pak může lišit od interpretace příjemce a to je zcela v pořádku, každej v něm vidíme sami sebe.

Tvořím jak intuitivní amulety, které ti pak prostě padnou nebo nepadnou do oka, tak osobní amulety tvořené pro konkrétní osobu s určitým významem a posláním. Na tyto amulety si beru více času, zpravidla takový amulet vznikne do 3 týdnů.

Rituální předmět

Rituální předměty. Stejně jako u amuletů, rozhodně sebe ani nikoho druhého do ničeho netlač a nepodsouvej význam a nevysvětluj. Rozhoduj se za sebe, zda pro Tebe má rituální předmět význam a jak ho ty sám chceš využít.

Takový obřad může být použit při běžných životních situacích, jako je narození dítěte, svatba, stavba domu, úmrtí, ale i symbolické zrození něčeho nového či úmrtí a odevzdání něčeho starého, co již nepotřebujete.

Například tento předmět, který vidíte na fotkách níže vznikl k příležitosti narození prvního miminka. Symbolizuje tedy nově vzniklou trojici otec – syn – dcera, společně do sebe tyto kousky zapadají a tvoří zároveň keltský symbol triquetra. Ve středu je prázdno – vše a nic. Dřevo je použité z větve staré švestky ze zahrady majitelů. Pryskyřice bílé barvy symbolizuje čistotou, nové začátky, světlo.

Symbolika

Jak amulety, tak rituální předměty mohou, ale nemusí mít konkrétní symboliku. Někdy mi při tvorbě vyvstane na mysl tvar či symbol ji keltské nebo jiné mytologie. Jsou-li vybírány barvy, například při práci s pryskyřicí, mohou být vybrány cíleně a nebo naopak – zpětně z nich jde číst (například bílá, symbol čistoty, žlutá tvořivost, nové začátky apod.). Symboliku v sobě nese i samotné dřevo ze kterého je tvořeno.

Tvorba z Vašeho dřeva

Mohu tvořit také z vašeho dřeva, ke kterému máte osobní vztah. Například dřevo z vaší zahrady, z původní stavby starého domu apod. Kus dřeva na kterém se předem domluvíme mi zašlete a vytvořím z něj symbolický předmět.